Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia E-Tár
« katalógus
« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Horváth Boldizsárné
TUNÉZIAI RECEPTEK
Húsz ország konyhája, Európa, 1985, 197-210. oldal
Elektronikus kiadás: Terebess Ázsia E-Tár

Tunézia fővárosa, Tunisz, az egyik legrégibb mediterrán város. Az ország legtermékenyebb vidékén, Hammamet és Dzserba szigete között óriási, gyönyörű olajta- és datolyapálmafa-ültetvények vannak, ragyogó színekben pompázó gyümölcsösök és szőlőültetvények, de megterem itt úgyszólván minden zöldségféle is. A tunisziak étkezési szokásai sokban hasonlítanak a többi arab országéihoz. Érdekes különlegességük, hogy nagy figyelmet szentelnek az ételek illatosításának és színezésének, ez döntően befolyásolja, hogy jónak tekintik vagy gyengének minősítik a feltálalt ételeket.
A tuniszi háziasszony nemcsak megfőzi az ételt, hanem naponta újraalkotja. Hozzáad vagy elvesz belőle, az alkalomtól függően. Így van ez a "mirmiz"-zel is, vagyis a tunéziai nemzeti eledelként emlegetett pörköltfélével, amely készülhet marhahússal és csicseriborsóval, de készítik bárányhúsból 1-2 evőkanál édes pirospaprikával és sárgaborsóval sűrítve, vagy sárgaborsóval és csicseriborsóval vegyesen, sőt szárazbabbal is. Íze és illata maga a tökéletesség, mondják a tunéziaiak a jó mirmizről. Az észak-afrikai országokban általában kedvelt berber eredetű kuszkusz a tunéziaiak étlapján is naponta szerepel.
Próbaképpen különböző tálalásban ettünk "ristá"-t, ami tulajdonképpen házilag készült metélt, és ma már legtöbben spagettival vagy makarónival helyettesítik. Nagyon ízletes volt a "tuniszi spegetti gombás hússal", ami a receptek között is megtalálható, de készítik ugyanezt az ételt csirkehússal gomba nélkül vagy gombával hús nélkül is. Az utóbbihoz olaj helyett vajat használnak, és több törött borsot, a szurokfüvet pedig mellőzik. A "tunéziai fűszeres grillcsirke" nevű ételt kevesebb kömény- és koriandermaggal is készíthetjük, mint a megadott receptben. A pirospaprika és az őrölt, sárga színű kurkumagyökér összekeverve nemcsak jellegzetes jó ízt ad a csirkének, hanem ragyogó, élénk, napfényt idéző színt is. A recepttől eltérően tálalhatjuk úgy is, hogy egy nagyméretű, lapos, kerek, világos cseréptál közepére salátaleveleket teszünk, háromfjelé osztva velük a tálat, így háromféle köretet, mondjuk szalmaburgonyát, paradicsomsalátát és rizssalátát tehetünk rá egyszerre. A köretet rakjuk körül sült csirkedarabokkal. Tegyük a tálat egy nagyobb tál közepére, és a tál szélét fedjük be összehajtott, lapos arab kenyérrel.
A tunisziak udvariasságára és vendégszeretetére jellemző, hogy a váratlan vendéget is úgy fogadják, mintha az ő tiszteletére készült volna az ebéd vagy a vacsora. Ilyenkor a vendégnek illik mindent megkóstolni, és dicsérni a feltálalt ételeket, de a legnagyobb elismerés jele, ha a vendég az étkezés befejezésével lenyalja az ujjait, ezzel is kifejezve elragadtatását. Arab szokás szerint az étkezést arab kávéval vagy mentateával, hűsítőitalokkal és az élénk, baráti beszélgetést kísérő pipázással fejezik be.

 

ELŐÉTELEK

Tuniszi sárga tojás

Hozzávalók:

6 kemény tojás,
1 l víz,
késhegynyi sáfrány,
só.

Vigyázva szedjük le a tojások héját. Tegyük a vizet, a sáfrányt, a sót vastag, zománcozott fazékba. Lassú tűzön, lefedve forraljuk fel. Tegyük bele a kemény tojást, és pároljuk 25-30 percig, vagy amíg egyenletesen sárga nem lesz a tojás. Közben forgassuk a tojást a vízben. Ha kész, öntsük le róla a vizet, és tegyük lapos tálra. Tegyünk egy-egy mokkáscsésze aljába egy-egy evőkanálnyit a következő fűszerekből: őrölt köménymag, csípős pirospaprika, törött bors, só, összemorzsolt száraz mentalevél, finomra vágott petrezselyem, apróra vágott metélőhagyma. Rakjuk körül a tojásos tálat a fűszerekkel.

 

Hammameti rántotta

Hozzávalók:

6 tojás,
késhegynyi törött bors,
só,
1/2 tk. apróra vágott tárkony,
3 ek. olíva- vagy salátaolaj,
6 olajbogyó.

Kézi habverővel keverjük a fűszereket a tojásba. Ezután verjük még egy percig. Öntsük teflonserpenyőbe az olajat. Ha meleg, öntsük bele a tojást az olajbogyóval együtt. Tegyük közepesen meleg sütőbe, és süssük 40 percig.

 

Tuniszi ráksaláta

Hozzávalók:

1/2 főtt, tisztított rák,
3 ek. salátaolaj,
1 ek. citromlé,
1 mk. nagyon csípős pirospaprika,
törött bors,
só.
Salátaöntet:
3 ek. citromlé,
5 ek. olívaolaj,
késhegynyi mustár,
1 gerezd reszelt fokhagyma,
só,
6 salátalevél,
6 szem fekete olajbogyó,
1 ek. finomra vágott petrezselyem.

Tegyük tűzálló edénybe a rákot a salátaolajjal, a citromlével, a pirospaprikával, a törött borssal és a sóval. Keverjük jól össze. Fedjük le, és 3 órát tartsuk a hűtőszekrénybe. Tálalás előtt keverjük össze a citromlevet, az olívaolajat, a mustárt, a fokhagymát és a sót. Tegyük a rákdarabokat és az olajbogyót máglyaszerűen a salátalevelekre, öntsük le a salátaöntettel, és szórjuk be a petrezselyemmel.

 

Bizertai rákkal töltött paradicsom

Hozzávalók:

3 középnagy, kimagozott paradicsom,
6 ek. apróra vágott főtt rák,
1 ek. kimagozott, apróra vágott fekete olajbogyó,
1 apróra vágott kemény tojás,
1 csemegeuborka apróra vágva,
1 tk. finomra vágott petrezselyem,
5-6 ek. majonéz,
1 tk. citromlé,
6 kis salátalevél

Keverjük össze a rákot, olajbogyót, tojást, uborkát, majonézt, citromlevet. Töltsük meg vele a paradicsomot. Tegyük a salátaleveleket kistányérokra, rakjunk mindegyikre 1-1 töltött paradicsomot, és szórjuk be a petrezselyemmel.

 

Tonhallal töltött kajszibarack

Hozzávalók:

6 szem nagy kajszibarack (befőtt) félbevágva és kimagozva,
20 dkg tonhal (konzerv)
1 tk. finomra vágott petrezselyem és metélőhagyma,
1 ek. kimagozott és apróra vágott olajbogyó,
1 ek. citromlé,
2 ek. majonéz,
6 kis salátalevél.

Szűrőben csurgassuk le a fél barackokat. Közben nyomjuk szét a tonhalat, adjuk hozzá az összes hozzávalót, és töltsük meg vele a barackot. Rakjunk minden salátalevélre 2 fél barackot.

 

Karfiol paradicsomos öntettel

Hozzávalók:

1 nagy tisztított karfiol,
1/2 kg kimagozott paradicsom,
késhegynyi csípős pirospaprika,
1 ek. finomra vágott zellerlevél,
1 csipet cukor,
só,
1 1/2 ek. vaj,
1 ek. liszt,
1/2 tcs. reszelt sajt.

Keverőgépben keverjük jól össze a paradicsomot, pirospaprikát, zellert, cukrot és sót. Közben készítsünk világos rántást a vajból és a lisztből. A paradicsomos pépet keverjük össze a rántással, és lassú tűzön forraljuk fel. Főzzük meg a karfiolt sós vízben. A főtt karfiolt tegyük tűzálló edénybe. Öntsük le a paradicsomos mártással, tegyük közepesen meleg sütőbe, és süssük 15-20 percig. Vegyük ki, szórjuk be a sajttal, és süssük, amíg a sajt pirulni nem kezd.

 

LEVESEK

Csirkehúsleves mandulával

Hozzávalók:

1/2 kg tisztított csirkeaprólék,
1 csirkehúsleves-kocka,
1 ek. Vegeta 40.,
1 1/2 l víz,
1 ek. finomra vágott petrezselyem
1 szem kimagozott cseresznyepaprika,
3 dkg forrázott, őrölt mandula,
1 ek. vaj,
1 ek. kukoricaliszt,
1 ek. citromlé,
só,
1 tojássárgája,
2 ek. tejszín.

Lassú tűzön, lefedve főzzük a csirkeaprólékot, a vizet, a petrezselymet és a cseresznyepaprikát, amíg a csirkeaprólék meg nem puhul. Ekkor adjuk hozzá a csirkehúsleves-kockát, a Vegetát és az őrölt mandulát, és főzzük még 10 percig. Készítsünk világos rántást a vajból és a kukoricalisztből. Vegyük le a húslevest a tűzről, szedjük ki belőle a húst. Ha kihűlt a leves, öntsük a keverőbe a tojássárgájával, citromlével, sóval és tejszínnel együtt. Keverjük jól össze, majd keverjük hozzá a rántást. Tegyük vissza a tűzre. Ne forraljuk, csak pároljuk 5 percig. Tálaljuk forrón, csészékben, pirított kenyérkockákkal.

 

Hideg paradicsomleves

Hozzávalók:

1 1/4 l paradicsomlé,
2 ek. apróra vágott vöröshagyma,
1 gerezd reszelt fokhagyma,
1 nagy, kimagozott zöldpaprika apróra vágva,
2 ek. finomra vágott petrezselyem,
1/2 mk. nagyon csípős pirospaprika,
1 csipet bazsalikom és cukor,
törött bors,
só,
2 ek. olíva- vagy salátaolaj,
1 ek. borecet,
1/2 ek. citromlé,
jégkocka,
3 ek. apróra vágott csemegeuborka,
3 ek. kimagozott fekete olajbogyó apróra vágva.

A jégkocka, az uborka és az olajbogyó kivételével az összes hozzávalót keverjük jól össze a keverőgépben, majd öntsük hűtött fehér poharakba. Rakjunk minden pohár levesbe jégkockát, uborkát és olajbogyót.

 

FŐÉTELEK

Mirmiz (tuniszi pörkölt)

Hozzávalók:

1 kg kockára vágott marhahús,
1/2 dl olavaolaj,
1 nagy fej vöröshagyma apróra vágva,
2 karikára vágott zöldaprika,
1 tk. csípős pirospaprika,
1 késhegynyi őrölt fahéj,
1 négyfelé vágott paradicsom,
1 ek. finomra vágott petrezselyem,
só,
20 dkg 8 órát áztatott csicseriborsó.

Tegyük lábosba az olajat a hagymával és a zöldpaprikával. Pirítsuk a hagymát üvegesre. Ezután adjuk hozzá az összes megmaradt hozzávalót. Öntsünk hozzá annyi vizet, hogy ellepje a húst. Lassú tűzön, lefedve főzzük 1 1/2 órát, vagy amíg a hús megpuhul. Ha kész, szedjük ki a húsdarabokat, és a csicseriborsós pörköltlevet passzírozzuk át. Rakjuk bele a húst, és melegítsük meg. Forrón tálaljuk.

 

Húsgombóc citrommártással

Hozzávalók:

1/2 kg darált hús, 1/4 kg póréhagyma,
2 tojás,
1 mk. majoránna,
1 ek. zsemlemorzsa,
1 mk. törött bors,
só,
olaj a sütéshez.
A citrommártáshoz:
1 citrom leve,
2 ek. vaj,
2 ek. liszt,
2 1/2 dl hideg tej,
1 tk. reszelt citromhéj,
késhegynyi cukor,
só.

Tisztítsuk meg jól a póréhagymát, a zöld szárából 5 cm-nyit hagyjunk meg. Főzzük meg sós vízben. Szűrőben csurgassuk le. Daraboljuk fel, és keverjük össze a darált hússal, tojással, majorannával, zsemlemorzsával, törött borssal és sóval. Készítsünk belőle közepes nagyságú gombócokat. Bő olajban süssük ki. Tegyük melegített tálra piramis alakban, és öntsük le a citrommártással: készítsünk világos rántást a vajból és a lisztből. Ezután vegyük le a tűzről, és állandóan keverve öntsük hozzá a tejet és a citromhéjat. Tegyük vissza a tűzre, és lassan főzzük fel. Sózzuk meg, és addig főzzük, amíg sűrűsödni kezd, majd keverjük bele a citrom levét.

 

Húsgombóc pirított mogyoróval

Hozzávalók:

70 dkg darált báránycomb,
1 nagy fej vöröshagyma reszelve,
25 szem pirított mogyoró finomra darálva,
1 mk. porrá zúzott kurkuma,
1 tk. finomra vágott friss korianderlevél,
1 hegyes csípős paprika apróra vágva,
1 mk. őrölt köménymag,
só,
2 tojás,
liszt,
zsemlemorzsa,
olaj a sütéshez.

Keverjük össze a darált húst, vöröshagymát, mogyorót, gyömbért, korianderlevelet, csípős paprikát, köménymagot, sót. Készítsünk belőle apró gombócokat, forgassuk meg a lisztben, a tojásban és a zsemlemorzsában. Rakjuk bőséges, forró olajba, és süssük aranysárgára.

 

Dzserbai nyársonsült joghurttal

Hozzávalók:

1 kg bárányhús megtisztítva és 3 cm-es kockákra vágva,
3 kis fej vöröshagyma vastag karikákra vágva,
3 ek. olívaolaj,
1/2 dl mentás ecet,
1 gerezd reszelt fokhagyma,
1/2 mk. törött bors,
késhegynyi nagyon csípős pirospaprika,
só,
2 dl joghurt,
1 fej saláta,
6 illatos fából készült grillpálcika.

Tegyük tűzálló edénybea húst, az olajat, a mentás ecetet, a fokhagymát, a törött borsot, és hagyjuk állni 3 óráig. Vizezzük meg a nyársakat, és húzzunk fjelváltva a pálcikákra a húsból és a hagymából. Szabad tűzön, forgatva süssük puhára. Ha kész, szórjuk be a sóval és a pirospaprikával. Mossuk meg jól a salátát, rázzuk le róla vizet, és rakjuk nem túl mély, egyszínű cseréptálba, és helyezzük rá körben a sültet. Öntsük le a joghurttal. Azonnal tálaljuk.

 

Bizertai nyárson sült hal

Hozzávalók:

1 kg filézett hal nagy kockákra vágva,
1 tk. só,
1/2 dl olaj, 1/2 dl borecet,
törött bors,
2 szál kaukkfű,
1 tk. reszelt vöröshagyma.

Tegyük az összes hozzávalót tűzálló edénybe, hagyjuk 30 percig állni. Tálalás előtt olajozzuk jól be a nyársakat (ha rácsra tesszük, a rácsot), és húzzuk a pálcikákra a haldarabokat. Rakjuk előmelegített grillsütőbe, és süssük a haldarabok nagyságától függően 10-15 percig.

 

Tuniszi sült hal

Hozzávalók:

8 vastag szelet tisztított ponty,
1/2 dl borecet,
törött bors,
só,
zsemlemorzsa,
olaj a sütéshez,
8 citromszelet.

Tegyük a halszeleteket tűzálló edénybe a borecettel együtt, hagyjuk 20 percig állni, közben forgassuk. Ezután szórjuk be a borssal és a sóval, majd mártsuk mindkét oldalát a zsemlemorzsába. Forró olajban süssük aranysárgára. Tegyünk minden halszeletre egy citromszeletet.

 

Hammameti báránycomb zöldséggel

Hozzávalók:

1 dl olaj,
só,
1 1/2 tisztított báránycomb,
1 fej vöröshagyma karikára vágva,
3 hámozott, kimagozottparadicsom kettévágva,
1 újtök vastag karikákra vágva,
1 mk. kakukkfű,
törött bors, 1 ek. finomra vágott petrezselyem,
1/2 babárlevél,
2 dl víz.

Sózzuk meg a báránycombot, és hagyjuk állni 1 órát. Mindkét oldalát pirítsuk meg az olajban. Vegyük ki a lábosból, és tegyük a helyére a vöröshagymát, paradicsomot és tököt, majd ezekre a pirított combot. Szórjuk be a kaukkfűvel, a törött borssal és a petrezselyemmel. Adjuk hozzá a babárlevelet és a vizet. Lassú tűzön, lefedve pároljuk, amíg a hús megpuhul. Szükség esetén adjunk hozzá még egy kis vizet. Ne keverjük, időnként rázzuk meg a lábost. Rizzsel vagy burgonyapürével tálaljuk.

 

Tuniszi pirított báránymáj

Hozzávalók:

1/2 kg tisztított báránymáj vékony szeletekre vágva,
2 ek. liszt,
1/2 mk. törött bors,
1 mk. só,
1 ek. finomra vágott petrezselyem,
olaj a sütéshez, 1/2 citrom leve.

Keverjük össze a lisztet, törött borsot, sót, petrezselymet. Mártsuk bele a májszeleteket. Forró olajban süssük 2-3 percig. Rakjuk melegített tálra, és csavarjuk rá a citromlevet.

 

Sült apróhal tuniszi módra

Hozzávalók:

4 gerezd fokhagyma,
1 kg tisztított apróhal,
1 ek. őrölt köménymag,
1 tk. csípős pirospaprika,
1 tk. só,
2 tojás,
3 ek. liszt,
zsemlemorzsa,
olaj a sütéshez.

Zúzzuk péppé a fokhagymagerezdeket, keverjük össze a köménymagot, a pirospaprikát és a sót. Dörzsöljük be erősend a fokhagymával a halat. Szórjuk be a fűszerkeverékkel kívül-belül. Mártsuk a lisztbe, a tojásba és a zsemlemorzsába. Forró olajban süssük aranysárgára.

 

Párolt csirke bizertai módra

Hozzávalók:

1 kg megtisztított csirke négyfelé vágva,
1 fej vöröshagyma vastag karikákra vágva,
4 gerezd szétnyomkodott fokhagyma,
1/2 tk. darabosra őrölt koriandermag,
törött bors,
só,
4 dl joghurt,
1 tojásfehérjének a habja,
1 tk. finomra vágott perezselyem.

Sózzuk meg a cisrkedarabokat, és tegyük nagy lyukú fémszitába egymás mellé, bőrével lefelé. Rakjuk rá a csirkére a vörös- és fokhagymát, szórjuk be a koriandermaggal, a törött borssal és sóval. Takarjuk nedves szalvétába. Öntsünk 4 liter vizet egy 8 literes fazékba. A fémszita akkora legyen, hogy egy kissé belecsússzon a fazékba. Legalább 2 tenyérnyivel legyen a víz lejjebb, mint a szita. Jragasszuk körül a szitát, hogy a gőz csak a szitán át tudjon eltávozni. (Készítsünk vízből és lisztből keveréket, mártsunk bele egy hosszú vászoncsíkot, és nyomkodjuk rá a fazék szélére és a szita belsejére.) Fedjük le a szitát, és lassú tűzön pároljuk benne a húst 35-40 percig. Ezután nézzük meg, hogy megpuhult-e.
Habverővel keverjük össze a joghurtot. Adjuk hozzá a tojásfehérje habját és egy kis sót. Tegyük vastag zománcozott edénybe, és lassú tűzön addig pároljuk, amíg a mártás be nem sűrűsüdik (kb. 6-8 perc). Keverjük, nehogy leégjen a joghurt. Rakjuk bele a csirkedarabokat, és pároljuk még 10 percig. Kuszkusszal vagy rizzsel és fejes salátával tálaljuk.

 

Spagetti gombás hússal (Rista)

Hozzávalók:

3 ek. olíva- vagy salátaolaj,
2 fej vöröshagyma apróra vágva,
1 késhegynyi cayenne-i bors,
1 mokkásk. pirospaprika,
1 tcs. aprított gomba,
törött bors,
só,
1 kg apróra vágott marhahús,
1 kg spagetti,
4 ek. olvasztott vaj,
1 tk. finomra vágott petrezselyem,
2 ek. reszelt száraz sajt.

Pirítsuk üvegesre a hagymát az olajban. Adjuk hozzá a cayenne-i borsot, pirospaprikát, törött borsot, sót, húst, gombát és annyi vizet, hogy ellepje a húst. Lassú tűzön, lefedve pároljuk, amíg a hús megpuhul. Sós vízben főzzük majdnem puhára a spagettit. Forró vízzel öblítsük le, és hagyjuk lecsurogni. Rakjuk tűzálló tepsibe a gombás hús felét, rá a spagettit, losoljuk meg az olvasztott vajjal, és tegyük rá a gombás hús másik felét. Szórjuk be a petrezselyemmel. Fedjük le, és közepesen meleg sütőben süssük 20 percig. Vegyük le a fedőt, és hintsük be a sajttal. Forró sütőben süssük még 10-15 percig, vagy amíg a sajt megpirul.

 

Tunéziai fűszeres grillcsirke

Hozzávalók:

4 gerezd reszelt fokhagyma,
1 tk. őrölt köménymag,
1/2 tk. őrölt koriandermag,
1 tk. csípős pirospaprika,
1 mk. őrölt krukuma,
1 1/2 tk. só,
1 tk. citromlé,
12 dkg vaj,
1 1/2 kg tisztított csirke nyolcfelé vágva.

Keverjük össze az összes fűszert a vajjal, kenjük be vele a csirkedarabokat. Tegyük tálcára a csirkét, és négy óra hosszat tartsuk a hűtőszekrényben. Ezután tegyük forró grillsütőbe, és süssük puhára. Közben forgassuk. Melegített, egyszínű cseréptálban tálaljuk.

 

SALÁTÁK

Káposztasaláta retekkel és olajbogyóval

Hozzávalók:

1/2 fej apróra vágott káposzta,
1 tcs. karikára vágott piros retek,
1/2 tcs. fekete olajbogyó,
1 ek. borecet,
4 ek. olívaolaj,
1 mk. őrölt köménymag,
törött bors,
só,
egypár friss mentalevél.

A mentalevél kivételével keverjük össze az összes hozzávalót. Tegyük hűtött salátástálba, és díszítsük a mentalevéllel.

 

Sült paprika- és paradicsomsaláta

Hozzávalók:

6 húsos zöldpaprika,
6 paradicsom,
2 gerezd apróra vágott fokhagyma,
3 ek. olívaolaj,
1 ek. borecet,
törött bors,
só.

Süssük meg a paprikát és a paradicsomot nyílt lángon. Ha felhólyagzik a bőrük, húzzuk le. Vegyük ki a paprika csutkáját, vágjuk ketté a paradicsomot, és vegyük ki a magos részét. Mindkettőt vágjuk vékony szeletekre. Rakjuk salátástálba. Keverjük össze az összes megmaradt hozzávalót, és öntsük a salátára.

 

DESSZERTEK ÉS EGYÉB

Tejbedara datolyamártással

Hozzávalók:

1/2 l egész sűrűre főzött, édes tejbedara,
1 tcs. hideg tej,
1 vaníliás cukor,
1 csepp mandulaeszencia,
1 tcs. kimagozott, préselt datolya apróra vágva,
2 ek. apróra vágott, forrázott mandula.

Öntsük a tejbedarát csécsékbe, és hagyjuk kihűlni. Keverjük össze a tejet, a vaníliás cukrot, a mandulaeszenciát és a datolyát a keverőgépben. Borítsuk lapos tálra a tejbedarát úgy, hogy koszorút alkosson. Öntsük le a datolyamártással. Szórjuk be mandulával.

 

Gyümölcsös tejszínhab

Hozzávalók:

6 tcs. nagyon édes tejszínhab,
6 ek. kimagozott datolya apróra vágva vagy mazsola,
3 ek. apróra vágott kandírozott gyümölcs,
rózsavíz vagy 4 ek. narancslikőr,
3 ek. apróra vágott zölddió (befőtt)
3 ek. darált dió.

Tegyük a datolyát, a kandírozott gyümölcsöt és a rózsavizet egy edénybe. Fedjük le, és hagyjuk állni 2-3 óráig. Ezután adjuk hozzá a zölddiót. Keverjük össze vigyázva a darált diót a tejszínhabbal, majd a fenti gyümölcsökkel. Tálaljuk talpas koktélpoharakban.

 

Datolyagombóc

Hozzávalók:

1 tcs. kimagozott datolya apróra vágva,
3 ek. pirított mandula apróra vágva,
ízlés szerint egy kis forró víz vagy rum.

Erős villával törjük össze teljesen, és keverjük simára a datolyát. Adjunk hozzá 1 ek. forró vizet vagy rumot. Keverjük össze, fedjük le, és hagyjuk állni 1-2 óráig. Ezután rakjunk hozzá annyi pirított mandulát, hogy egy kissé keményebb masszát kapjunk. Készítsünk belőle gyűszű nagyságú gombócokat, és forgassuk meg a mandulában. Hagyjuk 1 óráig állni.

 

Párolt füge

Hozzávalók:

18 db préselt füge,
6 ek. cukor,
2 dl forró víz,
1/2 dl narancslé,
1 mk. reszelt citromhéj,
1 ek. citromlé,
8 szem szegfűszeg,
1 fahéj.

Rakjuk tűzálló edénybe a fügét, öntsük rá a forró vizet. Hagyjuk állni 6 órát, vagy amíg megduzzad. Öntsük le róla a vizet. Tegyük a vízbe az öszes megmaradt hozzávalót, és lassú tűzön főzzük, amíg egynegyedére el nem fő. Tegyük bele a fügét, ha a szirup nem fedi be, öntsünk hozzá még egy kis naracslevet. Lassú tűzön, lefedve pároljuk 20 percig. Vegyük le a tűzről, hagyjuk kihűlni. Tálalásig tartsuk a hűtőszekrényben.

 

Fűszeres mandula

Hozzávalók:

25 dkg mandula,
1/2 ek. vaj,
1 mk. nagyon csípős paprika,
egy csipetnyi sáfrány,
1 tk. só.

Tegyük szűrőbe a mandulát, mártsuk egyszer-kétszer a forrásban lévő vízbe, majd gyors mozdulattal vegyük le a héját. Ha szükséges, ismételjük meg. Rakjuk zománcozott tepsibe, és szárítsuk meg a sütőben. Tegyük serpenyőbe a vajat, és adjuk hozzá a száraz mandulát, a pirospaprikát és a sáfrányt. Lassú tűzön süssük aranysárgára. (Vigyázzunk, hogy a paprika meg ne égjen.) Vegyük ki, tegyük konyharuhára, és szórjuk be a sóval. Ital mellé adjuk.

 

Banánlekvár

Hozzávalók:

15 érett, hámozott banán apróra vágva,
1 ek. citromlé,
1 kg cukor,
1 csomag vaníliás cukor,
1 l víz.

Lassú tűzön főzzük 15 percig a vizet a cukorral és a citromlével. Ezután adjuk hozzá a banánt, és pároljuk még 25 percig, vagy amíg a lekvár sűrű nem lesz.

 

Koktélsajtgombóc

Hozzávalók:

15 dkg reszelt eidami sajt,
3 ek. pirított mandula apróra vágva,
csipet őrölt, pirított köménymag és cayenne-i bors.

Tegyük a sajtot, 1 evőkanál pirított mandulát, a köménymagot és a cayenne-i borsot vastag, zománcozott edénybe. Állítsuk az edényt egy forró vízzel félig telt edénybe. Forraljuk a vizet, amíg a sajt felolvad. Szükség esetén adjunk hozzá 1-2 evőkanál forró vizet. Ha felolvadt a sajt, vegyük ki a sajtos lábost a vízből, egyszer-kétszer keverjük meg a sajtot, és hagyjuk állni 4-5 óra hosszat. Ha formálhatóvá keményedik, készítsünk belőle gyűszű nagyságú gombócokat. Forgassuk meg a megmaradt pirított mandulában. Ital mellé adjuk.

 

Jégbe hűtött tea tunéziai módon

Hozzávalók:

1 1/2 l forrásban lévő víz,
7 tk. tea,
7 ek. cukor,
1 citrom leve,
1 mk. reszelt citromhéj,
4 szem szegfűszeg,
1 darab fahéj,
2 tcs. jégkocka.

Öblítsünk ki forró vízzel egy cserép vagy porcelán teáskannát. Tegyük bele a teát, a citromhéjat, a szegfűszeget és a fahéjat, majd öntsük rá a forrásban lévő vizet. Fedjük le, és hagyjuk állni 5 percig. Szűrjük le, tegyük bele a cukrot és a citromlevet. Hagyjuk kihűlni. Öntsük hűtött poharakba, és rakjunk bele jégkockát.

 

Koktéluborka olajbogyóval

Hozzávalók:

2 kígyóuborka,
kimagozott, fekete olajbogyó.

Mossuk meg jól az uborkát, töröljük meg, és vágjuk 1 cm vastag karikákra. A magos részét éles, hegyes késsel vágjuk ki annyira, hogy egy olajbogyót a helyére tehessünk. Koktélpálcikával szúrjuk át az uborkakarikát és az olajbogyót. Rakjunk 5-6 olajbogyós uborkakarikát egy-egy kistányérra, és így tálaljuk.